Робота у вихідні дні: обліковуємо та оплачуємо правильно

Чинним законодавством в Україні не дозволено примушувати когось працювати у неробочі дні. Однак, у деяких випадках, (їх перелік законодавець чітко визначив у Кодексі законів про працю; КЗпП) можливо у святкові й вихідні залучити до роботи певних працівників. Коли, за яких умов та які категорії осіб можуть працювати у вихідні, як правильно оформити таку працю, а також, якою має бути оплата роботи у вихідний день, читайте далі.

Робочі та вихідні дні

Насамперед слід визначитися, які дні вважаються вихідними, а які робочими. Так, як вбачається зі змісту частини другої статті 67 КЗпП, загальний вихідний — неділя. При робочому тижні з шести днів надають лише один вихідний в тиждень, а якщо графіком роботи затверджено 5-денний робочий тиждень, працівники відпочивають двічі на тиждень. Разом з цим, на кожному підприємстві, в установі чи організації є встановлений робочий графік, яким передбачається також ті дні в тижні, що є вихідними. У свою чергу, в статті 73 КЗпП прописано ті дні у році, що є неробочими та святковими.

Коли та з яких підстав дозволяється робота у вихідні

Повторно наголошуємо: аби працівник виконував покладені на нього робочі обов’язки у свій вихідний, повинні бути вагомі підстави. Їх вичерпний перелік закріплено у законодавстві (ст. 71 КЗпП).

Працівника мають право викликати виконати роботу у вихідний, щоб відвернути нещасні випадки, що загрожують (можуть загрожувати) життю та нормальним життєвим умовам людей, а також призвести до їх загибелі, псування майна; для ліквідації та невідкладного усунення наслідків виробничих аварій, стихійного лиха, епідемій (пандемій) чи епізоотій; аби виконати роботи, що неможливо наперед передбачити та які є невідкладними, зокрема, від негайного проведення яких залежатиме правильна робота підприємства чи його підрозділів; щоб здійснити термінові вантажно-розвантажувальні роботи, якщо це дасть змогу запобігти простою рухомого складу, скупченню вантажів у пунктах відправлення та призначення чи уникнути їх.

«Платимо за незручності»: компенсуємо роботу під час свят і у вихідні

Наявність виняткових підстав не означає, що працівник не має права отримати відшкодування за роботу у вихідні. Працівник сам вирішує, який з можливих видів відшкодування обрати: інший день відпочинку (він може взяти «відгули» за роботу у вихідні дні) або ж подвійну оплату праці (ст. 72, ст. 107 КЗпП).

Заява працівника, наказ власника та дозвіл профспілки — оформляємо роботу у вихідні правильно

Важливо: щоб залучити когось до роботи у вихідний чи святковий день, власник (уповноважений орган) неодмінно видає письмовий наказ про роботу у вихідний день. У ньому потрібно прописати обраний працівником вид компенсації («відгул» чи «подвійну зарплатню»). Буває, що в наказі цього не зазначено. Тоді працівник мусить написати письмову заяву про те, який саме вид відшкодування він обрав, і, якщо це відгул за роботу у вихідний, визначити конкретну дату його використання. Ще одна необхідна умова для виходу на роботу в неробочі дні — дозвіл виборного органу первинної профспілкової організації.

Як без помилок «показати» роботу у вихідні у табелі

Роботу у вихідний день виконано, відтак це слід відобразити у табелі обліку використання робочого часу. Години роботи у вихідний день позначаємо літерним кодом РВ або цифровим — 06. Інший день відпочинку надається працівнику згідно з наказом, тому в табелі обліку використання робочого часу такий день відмічаємо як вихідний. Оскільки типовою формою табеля обліку використання робочого часу (№ П-5), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.12.2008 № 489, не передбачено окремих умовних позначень для вихідних днів, можна використовувати довільні умовні позначення, крім тих, що передбачено типовою формою № П-5.

Контролюємо та обліковуємо роботу у вихідний, зокрема і компенсації за неї

Робота у вихідні, хоч і в екстраординарних випадках, все ж трапляється на різноманітних підприємствах, в деяких установах чи організаціях. Так само різні працівники обирають неоднакові види компенсацій за таку працю. Тому, для ефективного контролю та обліку, необхідно вести журнал обліку роботи у вихідні (святкові, неробочі) дні. Чітко визначених вимог до форми такого обліку немає. Тому, працівники відділу кадрів (кадрової служби) можуть обирати для себе оптимальний найзручніший варіант (електронний чи на паперовому носії)

http://www.kadrovik01.com.ua/article/3442-qqq-16-m12-robota-u-vihdn-dn-oblkovumo-ta-oplachumo-pravilno

Кiлькiсть переглядiв: 637

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.